26 lutego 2018

Szwajcarkowe Granie – Tomasz Olesiński 24.02.2018

W lutym w ramach cyklu „Szwajcarkowe Granie” wystąpił Tomasz Olesiński. W 2017 roku Tomek wydał swoją pierwszą płytę z autorskimi piosenkami „Wszystko się zmienia”. Płyta, jak mówi jej Autor, czekała ponad trzydzieści lat, aż zbierze się, by ją wydać. 
Tomek jest bardem śpiewającym o sobie, swoich marzeniach, lękach, o samotności, o łzach szczęścia, o kobietach swego życia. Nie da się opowiedzieć słowami Jego piosenek, trzeba posłuchać (najlepiej na żywo) charakterystycznego głosu, wyruszyć razem z nim do przydrożnego baru, gdzie „gdy nie ma bliskich ludzi, wódki smak dziwnie kojarzy się z miłością”, zapatrzeć się w rozchwiany nieboskłon, z którego można „odczytać swoje życie i swój świat”, albo iść „przez miasto, które śpi po ciężkim dniu” i wspólnie z Nim zamyślić się bo „wszystko się zmienia, by podobno było lepiej, lecz czy na pewno dobrą drogą biegnie świat”…

fot. Krystyna Pisarska

Krótka historia „Szwajcarkowego Grania”

Nie byłoby „Szwajcarkowego Grania”, gdyby jesienią 2011 roku nie odbyły się pierwsze „Rudawskie Śpiewanki”. Przez cztery lata spotykaliśmy się co 2-3 miesiące w różnych miejscach Rudaw Janowickich, aby wspólnie pomuzykować.
Jesienią 2015 roku, dzięki świetnie rozwijającej się współpracy z nowym gospodarzem schroniska „Szwajcarka”, zainicjowaliśmy nowy cykl pn. „Szwajcarkowe Granie”. W sali kominkowej schroniska co miesiąc, z wakacyjną przerwą, odbywają się autorskie koncerty wykonawców znanych ze scen przeglądów i festiwali „łagodnej” muzyki. Po koncertach zapraszamy widzów na długie nocne śpiewanki.